All Members serving in Parliament: 36 -- June 08, 1995 - May 05, 1999

MPP 

sort Sorted order: up

Riding 

sort

Young, Terence H.   Halton Centre 
Wood, Leonard   Cochrane North 
Wood, Bob   London South 
Witmer, Elizabeth   Waterloo North 
Wilson, Jim   Simcoe West 
Wildman, Charles "Bud" Jackson   Algoma 
Wettlaufer, Wayne   Kitchener 
Villeneuve, Noble   Stormont--Dundas--Glengarry and East Grenville 
Vankoughnet, Bill   Frontenac--Addington 
Turnbull, David   York Mills 
Tsubouchi, David H.   Markham 
Tilson, David Allan   Dufferin--Peel 
Tascona, Joseph N.   Simcoe Centre 
Stockwell, Chris   Etobicoke West 
Stewart, Gary   Peterborough 
Sterling, Norman W.   Carleton 
Spina, Joe   Brampton North 
Snobelen, John   Mississauga North 
Smith, Bruce   Middlesex 
Skarica, Toni   Wentworth North 
Silipo, Tony   Dovercourt 
Sheehan, Frank   Lincoln 
Shea, Derwyn   High Park--Swansea 
Sergio, Mario   Yorkview 
Saunderson, William J.   Eglinton 
Sampson, Rob   Mississauga West 
Ruprecht, Tony   Parkdale 
Runciman, Robert W.   Leeds--Grenville 
Ross, Lillian   Hamilton West 
Rollins, E.J. Douglas   Quinte 
Ramsay, David   Timiskaming 
Rae, Bob Keith   York South 
Pupatello, Sandra   Windsor--Sandwich 
Preston, Peter L.   Brant--Haldimand 
Pouliot, Gilles   Lake Nipigon 
Phillips, Gerry   Scarborough--Agincourt 
Pettit, Trevor   Hamilton Mountain 
Patten, Richard   Ottawa Centre 
Parker, John L.   York East 
Palladini, Al   York Centre 
Ouellette, Jerry J.   Oshawa 
O'Toole, John   Durham East 
North, Peter John   Elgin 
Newman, Dan   Scarborough Centre 
Mushinski, Marilyn   Scarborough--Ellesmere 
Murdoch, Bill   Grey--Owen Sound 
Munro, Julia   Durham--York 
Morin, Gilles E.   Carleton East 
Morin, Blain Kevin   Nickel Belt 
Miclash, Frank Ranover   Kenora 
McLeod, Lyn   Fort William 
McLean, Allan Kenneth   Simcoe East 
McGuinty, Dalton   Ottawa South 
Maves, Bart   Niagara Falls 
Martin, Tony   Sault Ste. Marie 
Martiniuk, Gerry   Cambridge 
Martel, Shelley   Sudbury East 
Marland, Margaret   Mississauga South 
Marchese, Rosario   Fort York 
Lessard, Wayne   Windsor--Riverside 
Leadston, Gary L.   Kitchener--Wilmot 
Leach, Allan F.   St. George--St. David 
Laughren, Floyd   Nickel Belt 
Lankin, Frances   Beaches--Woodbine 
Lalonde, Jean-Marc   Prescott and Russell 
Kwinter, Monte   Wilson Heights 
Kormos, Peter   Welland--Thorold 
Klees, Frank   York--Mackenzie 
Kennedy, Gerard   York South 
Kells, Morley   Etobicoke--Lakeshore 
Jordan, W. Leo   Lanark--Renfrew 
Johnson, Ron   Brantford 
Johnson, David John   Don Mills 
Johnson, Bert   Perth 
Johns, Helen   Huron 
Jackson, Cameron   Burlington South 
Hudak, Tim   Niagara South 
Hoy, Pat   Essex--Kent 
Hodgson, Chris   Victoria--Haliburton 
Hastings, John   Etobicoke--Rexdale 
Harris, Michael   Nipissing 
Harnick, Charles   Willowdale 
Hardeman, Ernie   Oxford 
Hampton, Howard   Rainy River 
Guzzo, Garry J.   Ottawa--Rideau 
Grimmett, William Lawrence   Muskoka--Georgian Bay 
Gravelle, Michael   Port Arthur 
GrandmaĆ®tre, Bernard C.   Ottawa East 
Gilchrist, Steve   Scarborough East 
Gerretsen, John   Kingston and the Islands 
Galt, Doug   Northumberland 
Froese, Tom   St. Catharines--Brock 
Fox, Gary   Prince Edward--Lennox-South--Hastings 
Ford, Douglas B.   Etobicoke--Humber 
Flaherty, Jim   Durham Centre 
Fisher, Barbara   Bruce 
Eves, Ernie   Parry Sound 
Elliott, Brenda   Guelph 
Ecker, Janet   Durham West 
Duncan, Dwight   Windsor--Walkerville 
Doyle, Ed   Wentworth East 
DeFaria, Carl   Mississauga East 
Danford, Harry   Hastings--Peterborough 
Curling, Alvin   Scarborough North 
Cunningham, Dianne   London North 
Cullen, Alex   Ottawa West 
Crozier, Bruce   Essex South 
Cordiano, Joseph   Lawrence 
Cooke, Dave   Windsor--Riverside 
Conway, Sean   Renfrew North 
Colle, Mike   Oakwood 
Clement, Tony   Brampton South 
Cleary, John   Cornwall 
Churley, Marilyn   Riverdale 
Chudleigh, Ted   Halton North 
Christopherson, David   Hamilton Centre 
Chiarelli, Bob   Ottawa West 
Castrilli, Annamarie   Downsview 
Carroll, Jack   Chatham--Kent 
Carr, Gary   Oakville South 
Caplan, Elinor   Oriole 
Caplan, David   Oriole 
Brown, Michael A.   Algoma--Manitoulin 
Brown, Jim   Scarborough West 
Bradley, James J.   St. Catharines 
Boyd, Marion   London Centre 
Boushy, Dave   Sarnia 
Bisson, Gilles   Cochrane South 
Beaubien, Marcel   Lambton 
Bassett, Isabel   St. Andrew--St. Patrick 
Bartolucci, Rick   Sudbury 
Barrett, Toby   Norfolk 
Baird, John R.   Nepean 
Arnott, Ted   Wellington 
Agostino, Dominic   Hamilton East 
Current MPPs
Past & Present MPPs