Sophie Kiwala, MPP (Kingston and the Islands)

MPP Sophie Kiwala, MPP (Kingston and the Islands)

Current Parliamentary Roles

Parliamentary Assistant to the Minister of Indigenous Relations and Reconciliation

Parliamentary Assistant to the Minister of Children and Youth Services

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly

Member, Standing Committee on Estimates

Party

Ontario Liberal Party

Parliamentary History

Dates of service as an MPP

June 12, 2014 -- Present

Parliament: 41   June 12, 2014

Riding

Kingston and the Islands

Roles

Parliamentary Assistant to the Minister of Indigenous Relations and Reconciliation
June 22, 2016

Parliamentary Assistant to the Minister of Children and Youth Services
June 22, 2016

Member, Standing Committee on the Legislative Assembly
April 05, 2016

Member, Standing Committee on Estimates
July 16, 2014

Parliamentary Assistant to the Minister of Tourism, Culture and Sport
June 24, 2014 — June 22, 2016

Member, Standing Committee on General Government
July 16, 2014 — April 05, 2016

Party Affiliation(s)

Ontario Liberal Party

June 12, 2014

Current MPPs
Past & Present MPPs